Olejowanie włosów. To hasło, które obiegło internet szybciej, niż jakakolwiek inna nowinka na temat pielęgnacji włosów. Olejowanie włosów znane jest od stuleci i do dziś praktykowane w krajach orientu, ale dopiero niedawno zaczęły ku niemu skłaniać się mieszkanki innych części świata.

Naturalne olejki podbiły internet. Z ich pomocą wykonuje się tzw. olejowanie włosów. Co rusz słychać o nowym, rewelacyjnym olejku naturalnym  o egzotycznej nazwie i jeszcze bardziej egzotycznym pochodzeniu. Zanim jednak sięgniesz po olejek o nazwie, której nawet nie potrafisz poprawnie wymówić  – dowiedz się, że istnieje pewien prosty sposób, aby określić, czy dany olejek pasuje do rodzaju twoich włosów.

Olejki różnią się od siebie zawartością dobrych kwasów tłuszczowych oraz cząsteczkami, z których są zbudowane. Konkretny rozmiar cząsteczek pasuje do konkretnego rodzaju włosów. Klasyfikacja włosów decydująca o stopniu ich zniszczenia określana jest mianem porowatości włosów.

Porowatość włosów opisuje stopień odchyleń łusek na powierzchni włosa. Im ściślej przylegają do siebie łuski włosa, tym zdrowsze są twoje kosmyki. Wiadomo bowiem, że taki włos – o domkniętych łuskach (niskoporowaty) – stanowi trudno przenikalną barierę, uniemożliwiającą toksycznym substancjom wnikanie do wnętrza włosa i niszczenie go. Niestety – pielęgnacja takich włosów również przysparza zmartwień, ponieważ zbyt duże cząsteczki odżywek do włosów lub maseczek nie mają jak wniknąć między łuski włosów. Źle dobrany olejek naturalny również nie zadziała tak, jak trzeba podczas olejowania włosów. Niskoporowate włosy powinny zatem być odżywione olejem, który ma maleńkie cząstki, umiejące wniknąć między niewielkie pory na powierzchni takiego kosmyka.

Na przykładzie włosów o niskiej porowatości wyjaśniliśmy, dlaczego tak istotny jest dobór naturalnego olejku pasującego do porowatości twoich włosów. Pozostaje jednak do rozstrzygnięcia niezwykle istotna kwestia:

JAK OKREŚLIĆ POROWATOŚĆ WŁOSÓW?

Można to zrobić u specjalisty, czyli trychologa, ale można również wykonać niezwykle proste doświadczenie w zaciszu własnego domu.

W tym celu należy wrzucić czysty, pozbawiony wszelkich osadzonych na nim kosmetyków włos do miski z wodą. Pamiętaj, aby woda również nie była zbyt zimna (łuski włosów zamkną się), ani zbyt gorąca (otworzy ona łuski włosowe) – wówczas taki test nie będzie niestety miarodajny.

Włos powinien pływać sobie w misce przez minimum 10 – 15 minut. Po upływie tego czasu zajrzyj do miski i zobacz, czy nadal pływa po powierzchni, czy może utonął (i jak głęboko). Im niżej opadł twój włos, tym większą porowatość włosów mają twoje kosmyki.

Jeśli zatem twój włos…

  • pływa po powierzchni – oznacza to, że masz włosy zdrowe i niskoporowate. Do olejowania włosów wybieraj olejki z przewagą nasyconych kwasów tłuszczowych: olej kokosowy, babassu, palmowy, monoi, masło shea.
  • zanurkował mniej więcej do połowy – oznacza to, że masz włosy średnioporowate. Do olejowania włosów wybieraj olejki z przewagą jednonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega – 7 i omega – 9 (migdałowy, makadamia, arachidowy, sezamowy, awokado, arganowy).
  • opadł na dno lub pływa przy dnie – oznacza to, że masz włosy wysokoprowate. Wykonuj olejowanie włosów za pomocą olejków z przewagą kwasów tłuszczowych z grupy omega – 3 i omega – 6 (winogronowy, lniany, z pestek słonecznika, z nasion czarnuszki).

Jeśli wiesz już, jaką porowatość mają twoje włosy i jaki olejek do nich pasuje, warto dobrać pasującą do twoich preferencji i potrzeb włosów metodę olejowania.

Do najważniejszych i najlepszych metod olejowania włosów zaliczamy:

  1. Olejowanie na sucho – polegające na nałożeniu olejku na skórę głowy i włosy i pozostawienie go na minimum pół godziny, a najlepiej – na całą noc. Głowę należy owinąć w czepek fryzjerski lub ciepły ręcznik, aby usprawnić cząsteczkom olejku wnikanie do wnętrza włosów i ich cebulek. Olejek zmywamy po określonym czasie za pomocą delikatnego szamponu do włosów.
    Olejowanie na sucho można też wykonać po umyciu i osuszeniu włosów – wówczas olejek zostawiamy na włosach do wchłonięcia, ale nakładamy go wyłącznie na włosy, omijając okolice skóry głowy.
  2. Olejowanie na mokro – polega na nakładaniu olejku na wilgotne włosy. Jest bardzo skuteczne, ponieważ woda rozchyla łuski włosa i ułatwia cząsteczkom dostanie się do wnętrza kosmyków. Włosy można po prostu zrosić ciepłą wodą lub naparem ziół i nałożyć na nie olejek, nie zapominając o skórze głowy.
    Takie olejowanie można też wykonać po myciu włosów, lecz wówczas olejek nie powinien być nakładany na skórę głowy, lecz jedynie na wilgotne, osuszone ręcznikiem łodygi włosów (od połowy ich długości).
  3. Olejowanie na odżywkę – polega na dodaniu kilku kropli naturalnego olejku do balsamu lub odżywki do włosów. Olejek spotęguje wówczas działanie odżywki i zapewni delikatną pielęgnację kosmykom.
    Każda z powyższych metod olejowania włosów jest skuteczna, lecz aby zapewnić włosom gruntowną regenerację musisz przynajmniej raz w tygodniu pozwolić olejkowi zadbać nie tylko o włosy, lecz o skórę głowy – to tam bowiem zaczyna się piękno twoich włosów.

Plan na zwycięstwo, czyli olejowanie włosów krok po kroku

Jeśli interesujesz się zdrowiem i kondycją swoich włosów, to powinnaś mieć już świadomość tego, że…

… po pierwsze żaden szampon i odzywka do włosów nie są w stanie dogłębnie zregenerować i ochronić włosów przed zniszczeniem i że jest to w stanie zrobić jedynie naturalny olejek…

… a po drugie – olejowanie włosów za jego pomocą powinno na stałe zagościć w twoim harmonogramie pielęgnacyjnym, stając się czynnością tak naturalną, błahą i oczywistą jak mycie włosów.

Aby olejowanie włosów przebiegało sprawnie i przynosiło jak najlepsze efekty, dobrze jest wykonywać je według określonego planu. Poniższy harmonogram usprawni twój rytuał i sprawi, że olejowanie stanie się przynoszącym radość i poprawiającym samopoczucie rytuałem, który nie tylko pomorze ci zadbać o włosy, ale również wypocząć i zregenerować się po ciężkim dniu.

Olejowanie włosów – krok po kroku

Przygotuj:

  • naturalny olejek
  • ręcznik
  • butelkę z atomizerem
  • napar z ziół (pokrzywa, skrzyp)
  • przegotowaną, ciepłą, ale nie gorącą wodę
  • czepek fryzjerski
  • opcjonalnie: niewielki spodek lub talerzyk
  • opcjonalnie: pędzelek (może być ten, którym farbujesz odrosty) lub czystą szczoteczkę do zębów
  1. Okryj ramiona ręcznikiem, aby nie potłuścić ubrania. Rozczesz włosy. Wlej do butelki przegotowaną, ciepłą wodę lub napar z wybranych ziół. Zraszaj nimi włosy i skórę głowy. W ten sposób zmiękczysz włosy i rozchylisz ich łuski. Staną się one bardziej podatne na działanie olejków. Ten zabieg ułatwia absorpcję drogocennych składników zawartych w oleju.
  2. Przeczesz włosy, aby ułatwić aplikację olejku. Pora na olejowanie włosów olejem. Jeśli twój olejek do włosów nie jest wyposażony w pipetkę, po prostu wylej odrobinę na spodeczek i robiąc równe przedziałki na skórze głowy, pokrywaj ją równomiernie olejkiem – najlepiej użyj do tego pędzelka lub szczoteczki do zębów maczanej w spodku z olejkiem do włosów – rób to tak, jakbyś farbowała odrosty. Możesz to oczywiście wykonać samymi opuszkami palców. Całą głowę pokryj delikatnie i równomiernie olejkiem, pamiętając, aby nie nałożyć go zbyt dużo. Wówczas olej przeciąży włosy. Rozprowadź olej również na włosach. Optymalna ilość olejku zużytego podczas jednego olejowania powinna wynosić około 5 ml.
  3. Skórę głowy delikatnie wymasuj, aby usprawnić krążenie i ułatwić olejowi wnikanie w cebulki włosów. Okryj całą głowę czepkiem kąpielowym (olejki lubią ciepło, dzięki któremu ich konsystencja staje się bardziej przyjazna włosom i ułatwia cząsteczkom wnikanie do wnętrza kosmyków). Na czepek możesz również nałożyć ręcznik, aby włosy (i olejek) miały jeszcze cieplej.
  4. Czas na najprzyjemniejszy etap. Pozostaw olejek na włosach na minimum godzinę. Im dłużej masz go na swoich włosach, tym większych napraw dokona olejek. W tym czasie obejrzyj dobry film lub serial, poczytaj książkę, zadzwoń do kogoś, z kim dawno nie rozmawiałaś, zrób maseczkę na twarzy, pomaluj paznokcie… jednym słowem wykorzystaj w pełni ten czas tylko dla siebie.
  5. Po godzinie (lub kilku – w zależności od tego ile wolnego czasu możesz przeznaczyć na olejowanie włosów) zmyj olejek z włosów. Użyj do tego delikatnego, pozbawionego parabenów szamponu. Może to być na przykład szampon dla dzieci.

Takie olejowanie włosów, wykonywane regularnie (czyli minimum dwa razy w tygodniu) zabezpieczy twoje włosy przed zniszczeniami, odżywi i zregeneruje kosmyki, sprawi, że będą się lepiej układały, nabiorą witalności i sprężystości, staną się jedwabiste w dotyku.

To już wszystko. Miłego olejowania włosów!